Friday, November 10, 2017

RPP SMA Kelas 10 Materi Descriptive Text



RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
­­­­­­­­­­­­Satuan Pendidikan                  : SMA XXX
Mata Pelajaran                        : Bahasa Inggris
Kelas/Semester                        : X / I
Materi Pokok                          :Teks deskriptif tentang tempat wisata dan bangunan bersejarah
Kemampuan                            : Membaca dan Menulis
Alokasi Waktu                        : 1 x 2 JP (90 menit)


A.      Kompetensi Inti
KI 1          Menghayati dan mengamalkan  ajaran agama yang dianutnya
KI 2         Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong royong,  kerjasama, toleran, damai),  santun, responsif dan pro-aktif  dan menunjukkan sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam pergaulan dunia.
KI 3         Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan,  kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah.
KI 4         Mengolah, menalar,  dan menyaji  dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu  menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan.

B.       Kompetensi Dasar
1.1              Mensyukuri kesempatan dapat mempelajari bahasa Inggris sebagai bahasa pengantar komunikasi internasional yang diwujudkan dalam semangat belajar.
2.3              Menunjukkan perilaku tanggung jawab, peduli, kerjasama, dan cinta damai, dalam melaksanakan komunikasi fungsional.
3.7       Menganalisis fungsi sosial, struktur teks, dan unsur kebahasaan pada teks deskriptif sederhana tentang orang, tempat wisata, d an bangunan bersejarah terkenal, sesuai dengan konteks penggunaannya.
  4.8       Menangkap makna dalam teks deskripsi lisan dan sederhana.
4.10    Menyusun teks deskriptif lisan dan tulis sederhana tentang orang, tempat wisata dan bangunan bersejarah terkenal, dengan  memperhatikan tujuan, struktur teks dan unsur kebahasaan, secara benar dan sesuai dengan konteks.

C.    Indikator
(Sikap Spiritual)
1.1.1        Menunjukkan semangat mengikuti pembelajaran
1.1.2        Menunjukkan keseriusan mengikuti pembelajaran

(Sikap Sosial)
2.3.1        Menunjukkan perilaku santun dalam berkomunikasi interpersonal dengan guru dan teman.
2.3.2        Menunjukkan perilaku peduli dalam berkomunikasi dengan guru dan teman.

(Pengetahuan)
3.7.1    Mengidentifikasi fungsi sosial, struktur teks dan unsur kebahasaan pada teks deskriptif tentang tempat wisata dan bangunan bersejarah.

(Penerapan)
4.8.1    Menangkap makna dalam teks deskriptif lisan dan tulis sederhana.
4.10.1    Menyusun teks deskriptif sederhana tentang tempat wisata dan bangunan bersejarah dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur eks dan unsur kebahasaan secara benar dan sesuai dengan konteks.

D.    Tujuan Pembelajaran
(Sikap Spiritual)
1.1.1        Siswa dapat menunjukkan semangat mengikuti pembelajaran.
1.1.2        Siswa dapat menunjukkan rasa antusias mengikuti pembelajaran.


(Sikap Sosial)
2.3.1  Siswa dapat menunjukkan perilaku santun dalam berkomunikasi interpersonal dengan guru dan teman.
2.3.2        Siswa dapat menunjukkan perilaku peduli dalam berkomunikasi interpersonal dengan guru dan teman.

(Pengetahuan)
3.7.1    Siswa dapat mengidentifikasi fungsi sosial, struktur teks dan unsur kebahasaan dari teks deskriptif tentang tempat wisata dan bangunan bersejarah dengan baik.

(Penerapan)
4.8.1    Menangkap makna dalam teks deskriptif lisan dan tulis sederhana dengan benar.
4.10.1    Siswa dapat menyusun teks deskriptif sederhana tentang tempat wisata dan bangunan bersejarah dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur eks dan unsur kebahasaan secara benar dan sesuai dengan konteks dengan baik.

E.     Materi
1.      Teks deskriptif lisan dan tulis, sederhana,  tentang orang, tempat wisata, dan bangunan bersejarah terkenal.
2.      Fungsi Sosial : Membanggakan, mengenalkan, mengidentifikas, memuji, mengkritik, mempromosikan, dsb.
3.      Struktur Teks :
a.       Penyebutan nama orang, tempat wisata, dan bangunan bersejarah terkenal dan nama bagian-bagiannya yang dipilih untuk didiskripsikan.
b.      Penyebutan sifat orang, tempat wisata, dan bangunan bersejarah terkenal dan bagiannya, dan
c.       Penyebutan tindakan dari atau terkait dengan orang, tempat wisata, dan bangunan bersejarah terkenal.
4.      Unsur Kebahasaan
a.       Kata benda yang terkait dengan orang, tempat wisata, dan bangunan bersejarah terkenal.
b.      Kata sifat yang terkait dengan orang, tempat wisata, dan bangunan bersejarah terkenal.
c.       Ejaan dan tulisan tangan dan cetak yang jelas dan rapi.
d.      Ucapan, tekanan kata, intonasi, ketika mempresentasikan secara lisan.
e.       Rujukan kata.

F.     Metode
Menyimak, diskusi kelompok, penugasan individu dan kelompok.

G.    Media
Laptop, LCD, Gambar dan Power Point Presentation.

H.    Sumber
·         Buku Bahasa Inggris Solatif kelas X Semester 1
·         Buku Bahasa Inggris untuk SMA/MA/SMK/MAK kelas X semester 1

I.       Langkah-Langkah Pembelajaran
1.      Kegiatan Pendahuluan

Kegiatan Guru
Kegiatan Siswa
Waktu
-          Guru memberikan salam kepada siswa
-          Siswa membalas salam dari guru



10 Menit
-          Guru mengajak siswa berdo’a
-          Berdo’a bersama dengan guru
-          Guru menanyakan kabar siswa
-          Siswa menjawab dan menanyakan kabar guru
-          Guru mengecek kehadiran siswa
-          Siswa menanggapi

2.      Kegiatan Inti

Kegiatan Guru
Kegiatan Siswa
Waktu
a.       Mengamati (Observing)
-          Guru menyajikan gambar-gambar tentang tempat wisata dan bangunanbersejarah terkenal.
-          Siswa memperhatikan gambar dan melakukan tanya jawab berkaitan dengan ciri-ciri bentuk dan lokasi tempat sesuai dengan pengalamannya (ingin tahu, komunikasi).



10 Menit
b.      Mempertanyakan (Questioning)
-          Guru memberikan pertanyaan terkait dengan gambar-gambar yang telah siswa amati.
-          Berdasarkan gambar yang telah diamati, Siswa menjawab pertanyaan guru secara lisan (literasi, komunikasi).




10 Menit
-          Guru memberi feedback terhadap jawaban yang ditemukan oleh siswa.
-          Siswa mendengarkan dan meperhatikan penjelasan dan masukkan dari guru (ingin tahu).
c.       Mengeksplorasi (Exploring)
-          Guru memberikan teks deskrptif kepada siswa dan memerintahkan siswa untuk membaca teks tersebut.
-          Siswa membaca teks yang diberikan oleh guru (literasi).






10 Menit
-          Guru memberikan pertanyaan berdasarkan teks yang telah diberikan.
-          Siswa mendiskusikan dan menjawab soal secara berpasang-pasangan (kritis, kreatif).
-          Guru mendiskusikan materi tentang deskriptif text.
-          Siswa mendengar dan memahami materi yang disampaikan oleh guru (literasi, menghargai, ingin tahu).
d.      Mengasosiasi (Associating)
-          Guru memberikan beberapa clue berkaitan dengan deskripsi sekolah tempat siswa belajar.
-          Siswa membaca dan memahami clue yang diberikan oleh guru (literasi, ingin tahu).





10 Menit
-          Guru meminta siswa berpasangan untuk menyusun teks deskriptif menggunakan clue-clue yang telah diberikan.
-          Siswa menulis teks deskriptif secara berpasangan (kerjasama, kreatif).
-          Guru meminta siswa untuk menuliskan hasilnya dipapan tulis.
-          Para siswa mengoreksi hasil pekerjaan temannya (kritis).
e.       Mengkomunikasikan (communicating)
-          Guru meminta siswa menuliskan satu teks deskriptif baik tempat wisata atau tempat bersejarah yang pernah mereka kunjungi di daerah Purwokerto.
-          Siswa menuliskan satu teks deskriptif baik itu tempat wisata atau bangunan bersejarah yang pernah dikunjunginya (kritis, kerja keras, kreatif).








30 Menit
-          Guru meminta siswa menuliskan hasil pekerjaannya di papan tulis.
-          Siswa menuliskan hasil teks deskriptif yang telah dibuat di papan tulis (kerja keras, aktif).
-          Guru meminta siswa untuk memberikan tanggapan terhadap teks deskriptif yang telah ditulis dipapan tulis
-          Siswa menanggapi hasil teks deskriptif yang telah dibuat oleh siswa (kreatif, aktif, kritis)
-          Guru memberikan feedback terhadap teks deskriptif yang ditulis oleh siswa
-          Siswa mendengarkan dan memperhatikan feedback yang diberikan oleh guru (menghargai)

3.      Kegiatan Penutup

Kegiatan Guru
Kegiatan Siswa
Waktu
-          Guru menanyakan kesulitan siswa dalam menulis teks deskriptive
-          Siswa menjawab pertanyaan guru dan menyampaikan kesulitan yang masih dihadapi (aktif, ingin tahu)








10 Menit
-          Guru memberikan kesimpulan mengenai materi
-          Siswa mendengarkan dan menyimak (menghargai, ingin tahu)
-          Guru memberikan penugasan secara individu untuk mengerjakan soal-soal dari berbagai macam teks deskriptif
-          Siswa mendengarkan dan mencatat tugas yang diberikan oleh guru (kerja keras, menghargai)
-          Guru menyampaikan kegiatan pembelajaran pertemuan berikutnya
-          Siswa mendengarkan arahan dari guru (ingin tahu, menghargai)
-          Guru mengakhiri pelajaran dan memberikan salam penutup
-          Siswa menjawab salam guru (menghargai)

J.      Penilaian
1.      Penilaian sikap spiritual dan sosial
(Lembar pengamatan sikap spiritual dan sosial terlampir)
2.      Penilaian pengetahuan dilakukan dengan : tes tertulis (soal terlampir)
3.      Penilaian penerapan dilakukan dengan penilaian rubrik (lembar rubrik terlampir)


Mengetahui,
Kepala Sekolah



NAMA.............................
NIP. ..........................
Tempat, Tanggal Pembuatan
Guru Mata Pelajaran



NAMA...................
NIP................................


















Lampiran 1 :
Lembar pengamatan penilaian sikap spiritual

No
Indikator
Nomor daftar hadir siswa kelas X
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
...
36
1
Siswa menunjukkan semangat dalam mengikuti pembelajaran














2
Siswa menunjukkan keseriusan dalam mengikuti pembelajaran















Kriteria penilaian semangat     :
3                    Telah menunjukkan semangat (tidak mudah menyerah menghadapi kesulitan,          menghargai waktu, belajar dengan sepenuh hati/ikhlas, rajin belajar) dalam mengikuti    pembelajaran.
2                    Mulai menampakkan semangat (tidak mudah menyerah menghadapi kesulitan, menghargai waktu, belajar dengan sepenuh hati/ ikhlas, rajin belajar) sama sekali dalammengikuti pembelajaran.
1          Belum menampakkan semangat (tidak mudah menyerah menghadapi kesulitan, menghargai waktu, belajar dengan sepenuh hati/ikhlas, rajin belajar) sama sekali dalam mengikuti pembelajaran.

Kriteria penilaian serius           :
3                    Telah menunjukkan serius (berkomitmen tinggi, sedia bekerja keras, bersungguh-sungguh) dalam mengikuti pembelajaran.
2          Mulai menampakkan serius tidak mudah menyerah menghadapi kesulitan, menghargai waktu, belajar dengan sepenuh hati/ ikhlas, rajin belajar dalam mengikuti pembelajaran, namun belum sepenuhnya.
1          Belum menampakkan serius, tidak mudah menyerah menghadapi kesulitan, menghargai waktu, belajar dengan sepenuh hati/ikhlas, rajin belajar sama sekali dalam mengikuti pembelajaran.

Lembar pengamatan penilaian sikap sosial

No
Indikator
Nomor daftar hadir siswa kelas XI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
...
36
1
Siswa menunjukkan perilaku santun dalam melaksanakan komunikasi interpersonal dengan guru dan teman.














2
Siswa menunjukkan perilaku peduli dalam melaksanakan komunikasi interpersonal dengan guru dan teman.


















Kriteria penilaian perlaku santun
3          telah menunjukkan perilaku santun (mengatakan “tolong” dan “terimakasih”, menghargai dan menghormati orang lain tanpa membeda-bedakan golongan, memandang orang yang diajak bicara, menggunakan bahasa yang tidak menyinggung perasaan orang lain) dalam melaksanakan komunikasi interpersonal dengan guru dan teman.
2          mulai menampakkan perilaku santun mengatakan “tolong” dan “terimakasih”, menghargari dan menghormati orang lain tanpa membeda-bedakan golongan, memandang orang yang diajak bicara, menggunakan bahasa yang tidak menyinggung perasaan orang lain) dalam melaksanakan komunikasi interpersonal dengan guru dan teman, namun belum memakai kaidah-kaidah kesantunan (misalnya, please, thank you, Can 1 ... ?.
1          belum menampakkan perilaku santun mengatakan “tolong” dan “terimakasih”, menghargai dan menghormati otang lain tanpa membeda-bedakan golonganm memandang orang yang diajak bicara, menggunakan bahasa yang tidak menyinggung  perasaan orang lain) sama sekali dalam melaksanakan  komunikasi interpersonal dengan guru dan teman.

Kriteria penilaian perilaku peduli
3          telah menunjukkan perilaku peduli (menawarkan bantuan pada teman dan tidak egois) dalam melaksanakan komuniksi interpersonal dengan guru dan teman.
2          mulai menampakkan perilaku peduli 9 (menawarkan bantuan pada teman dan tidak egois) dalam melaksakan komunikasi interpersonal dengan guru dan teman.
1          belum menampakkan erilaku peduli (menawarkan bantuan pada teman dan tidak egois) sama sekali dalam melaksanakan komunikasi interpersonal dengan guru dan teman.










Lampiran 2 :
Kisi-kisi soal pengetahuan dan penerapan

No
Kompetensi inti
Kompetensi Dasar
Kelas/ Semester
Materi Pokok
Indikator soal
No. soal
1
KI .3 Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan,  kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah.

KD. 3.7 Menganalisis fungsi sosial, struktur teks, dan unsur kebahasaan pada teks deskriptif sederhana tentang orang, tempat wisata, d an bangunan bersejarah terkenal, sesuai dengan konteks penggunaannya.

X/1
Teks deskriptif sederhana tentang orang, tempat wisata, d an bangunan bersejarah terkenal, sesuai dengan konteks penggunaannya.

Disajikan beberapa teks deskriptif, siswa diminta untuk menjawab pertanyaan yang mengarah pada fungsi sosial, struktur teks dan unsur kebahasaan.
2, 8, 12, 13,14,15,16,17,18,19,20
(PG) dan no. 1 (uraian)
2
KI. 4 Mengolah, menalar,  dan menyaji  dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu  menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan.

 KD. 4.8 Menangkap makna dalam teks deskripsi lisan dan sederhana.
X/1
Teks deskriptif sederhana tentang orang, tempat wisata, d an bangunan bersejarah terkenal, sesuai dengan konteks penggunaannya.

Diberikan beberapa teks deskriptif, siswa diminta untuk menjawab pertanyaan yang mengarah pada pemahaman siswa terhadap isi teks deskriptif yang disajikan. Pertanyaan yang diajukan meliputi :
-          informasi tertentu
-          informasi rinci
-          informasi tersurat
-          arti kata rujukan
1,3,4,5,6,7,9,10, 11
(PG)
dan soal no. 2,5
(uraian)


KD. 4.9 Menyunting teks deskriptif lisan dan tulis, sederhana, tentang orang, tempat wisata dan bangunan bersejarah terkenal dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur teks, dan unsur kebahasaan yang benar dan sesuai konteks.


Teks deskriptif sederhana tentang orang, tempat wisata, d an bangunan bersejarah terkenal, sesuai dengan konteks penggunaannya.

Disajikan sebuah teks deskriptif, siswa diminta untuk menyunting kembali teks dan menemukan semua noun phrases yang terdapat dalam teks, serta menentukkan bagian identifikasi dan deskripsi.
3 dan 4
(uraian)















Lampiran 3 :

SPEAKING RUBRIC ASSESMENT
Name               : ..................................
Class/Number  : ..................................
KKM               : 70

No
Indicators
Score


1
2
3
1
Vocabulary



2
Spelling



3
Pronunciation



4
Fluency



5
Accuracy




Total Score




No.
Indicator
Rubric
1
Vocabulary
1.      Make many mistakes of vocabulary that make them difficult to   understand.
2.      There are some mistakes but they can still be understood.
3.      No mistakes of using vocabulary so it is easy to understand.

Spelling
1.      There are many spelling mistakes that make their speech difficult to understand.
2.      There are some spelling mistakes but their speech can still be understood.
3.      There are no spelling mistakes so that their speech is easy to understand.
3
Pronunciation
1.      Many mistakes while pronouncing English words and sentences, so it is difficult to understand.
2.      There are several mistakes while pronouncing English words and sentences but still understandable.
3.      No mistakes while pronouncing English words and sentences that is easy to be understood.
4
Fluency
1.      Very not fluent and make too long pause when speak in English.
2.      Quite fluent and only make some short pauses when speak in English.
3.      Very fluent when speak in English.
5
Accuracy
1.      Make many mistakes in grammar, it makes the speech is difficult to understand.
2.      There are some mistakes in grammar but their speech can still be understood.

Scoring System :
                                       The total of scores obtained
Score  :                                                                           x 100
                                                   Maximum Score

WRITING RUBRIC ASSESMENT

Name               : .................................
Class/Number  : ................./................
No
Criteria to be assesed
Low perfomance
7
Good perfomance
8
Very good perfomance
9
Score
1.
Text Organization
Doesn’t use the correct text  organization of direct and indirect speech in the form of dialogue and paragraph
Use the correct text organization of direct and indirect speech in the form of dialogue and paragraph but has not elaborated the idea
Use the correct text organization of direct and indirect speech in the form of dialogue and paragraph with elaborated idea

2.
Sentence formatiom
Use simple sentences
Begin to very simple sentences and compound sentences
Use simple sentences, compound sentences and compound complex sentences correctly.

3.
Grammar
Too many mistakes
6 until 10 mistakes
Under 5 mistakes

4.
Vocabulary
Basic vocabulary, less precise
Developed vocabulary
Purposefully chosen vocabulary

5.
Mechanic
Some errors with spelling and punctuation
Mostly effective use of mechanics; errors do not detract from meaning
Effective use of capitalization, punctuation and spelling

6.
Tidiness and deadline
Write awkwardly, unreadable, submit late more than 3 days from the deadline
Write quite neatly, quite clear font, submit late three days from the deadline
Write neatly, clear font, submit the work on time


Total score


Final Score = Total score : 6

















Lampiran 4 :

Soal Tes Tertulis

SMA XXX
Alamat : Jalan XXX
No. Telp/Fax : XXX
                                                                                                                               

LEMBAR SOAL
Mata Pelajaran            : Bahasa Inggris
Waktu                         : 60 menit
Kelas                           : X IPA/Bhs.
Petunjuk:
  1. Berdoalah sebelum mengerjakan soal.
  2. Baca soal dengan cermat.
  3. Untuk soal pilihan ganda berilah tanda silang pada lembar jawab yang disediakan. Jika ingin mengganti jawaban berilah tanda (=) untuk jawaban yang salah dan beri tanda (X) kembali untuk jawaban yang dianggap benar.

A.      Choose either a, b, c, d or e for the correct answer!
The following text is for questions 1 – 3.
Wakatobi is the name of an archipelago and regency in Sulawesi Tengggara, Indonesia. The name Wakatobi is derived from the names of the main island of the archipelago: Wangiwangi, Kaledupa, Tomea, and Binongko. The group is part of a larger group called the Tukangbesi island.

The archipelago, located in the diverse hotspot known as Wall acea. It is part of the Wakatobi National Park. Wakatobi as one of the world’s marine tourism object is now preparing it self and ready to welcome you and your family with hospitality and its particular culture
. The Wakatobi is also home to Operation Wallacea, a UK based,non profit conservation group looking at sustainable development of fisheries and coral reef research.An independent non commercial website has been set up about a marine park. This website contains tourist and travel information in Wakatobi, including the biodiversity, conservation and local people.

Wakatobi is also situated geographically at the world’s coral reef triangle center with its 942 fish species and 750 coral reef species from a total of 850 world’s collection comparing to the two world’s famous diving center of the Caribbean Sea that owes only 50 species and other 300 species in the red sea.

1.      What is the text about?
a.       Wakatobi as a regency.
b.      Wakatobi as a tourist spot.
c.       Wakatobi as a research spot.
d.      Wakatobi as a fishing center.
e.       Wakatobi as a conservation center.

2.      This website contains tourist and travel information in Wakatobi, including the biodiversity, conservation and local people. (Paragraph 2). The sentence above is a part of descriptive text called . . . .
a.       title
b.      event
c.       text body
d.      description 
e.       identification

3.        What is the operation of Wallacea?
a.       Non-profit conservation group looking at sustainable development of fisheries and coral reef research. 
b.      The additional sources about the biodiversity, conservation and local people.
c.       Tourist and travel information about the wakatobi.
d.      It is part of the Wakatobi National Park.
e.       The world’s marine tourism objects.
The following text is for questions 4 – 8.
       The Yogya Kembali Monument is located in Yogyakarta. It is three kilometres north of the Yogya city centre in the Jongkang village of the Sleman Regency. The monument was inaugurated on June 29th, 1985 to commemorate the historic Indonesian struggle for independence. Yogya Kembali means Yogya Returns, as a reminder of the returning of the Indonesian Republic Government.
     There are two sections of the Yogya Kembali Monument. The first section of the Cureng Aircraft is on the eastern gate, while the other section of Guntai Aircraft stands closer to the western entrance of the monument. The Monument has two wheeled-machine guns which can be seen from a podium towards the eastern and the western side. In the southern end of the yard, there is a wall engraved with 420 names of freedom fighters who lost their lives during a great struggle, from December 19th, 1948 to June 29th, 1949. A poem by Chairil Anwar, titled Karawang Bekasi, is written on one side of the wall dedicated to these unknown patriots.
       The Yogya Kembali Monument is surrounded by fish ponds. It is divided into four alleys which lead to the main building. The main building consists of different floors displaying a wide range of collections during and after the war times. It shows dioramas, carved reliefs or collection of clothes and weapons.

4.      What can be found in the western entrance of the monument?
a.         Two wheeled machine guns.
b.        A replica of the Guntai Aircraft.
c.         A replica of the Cureng Aircraft.
d.        A wall engraved with 420 names of freedom fighters.
e.         A wide range of collections during and after the war times.

5.      In the southern end of the yard, there is a wall engraved with 420 names of freedom fighters who lost their lives during a great struggle, from December 19th, 1948 to June 29th, 1949. (Paragraph 2).
The noun phrase of the sentence above is . . . .
a.       who lost
b.      there is a wall
c.       a great struggle
d.      wall engraved with
e.       during a great struggle

6.      What is the topic of the text above?
a.       Yogyakarta.
b.      The Guntai Aircraft.
c.       The history place in Jogjakarta
d.      The Yogya Kembali Monument.
e.       The history of Indonesian struggle.

7.      From the text above we can conclude that . . . .
a.       the collection during and after the war is displayed outside the building
b.      the Yogya Kembali Monument is surrounded by fish ponds
c.       There are two sections of the Yogya Kembali Monument
d.      dioramas can be seen in one of the four alleys
e.       the main building has only one floor      

8.      The identification of the text above is shown by the sentence . . . .
a.       the Yogya Kembali Monument is surrounded by fish ponds.
b.      the monument was inaugurated on June 29th, 1985 to commemorate the historic Indonesian struggle for independence.
c.       a poem by Chairil Anwar, titled Karawang Bekasi, is written on one side of the wall dedicated to these unknown patriots.
d.      the main building consists of different floors displaying a wide range of collections during and after the war times.
e.       there are two sections of the Yogya Kembali Monument. The first section of the Cureng Aircraft is on the eastern gate, while the other section of Guntai Aircraft stands closer to the western entrance of the monument.


The following text is for questions 9 – 12.
Jawa Timur Park
       For people in East Java, Jatim Park may have been heard many times because it is one of the famous tourist objects in East Java province. Jatim Park offers a recreation pace as well as a study center. Jatim Park is located at Jl. Kartika 2 Barn, East Java. The location is easy to reach because it is only 2,5 kilometers from Batu. This tourist object is about 22 hectares in width.
       Visitors can enjoy more then 36 kinds of facilities that will entertain and educate them. After passing the gate, the visitor will find Galvy Nusantara, continue further we will step into Taman Sejarah which display the miniature size of famous landmark in East Java like Sumberawan Tample, Custom House of Kiai Hasan Besari Pnorogo and Sumerawan Statue.
       Another facility that can be enjoyd is Agro Park. This area has an array of rare crops, fruits and animal diorama which con-sist of unique animals that have been con-served. Jatim Park is suitable for family and school recreation. The recreation area sites offer precious tour as an alternative media of study.

9.      How many facilities can be enjoyed by visitors?
a.       Two
b.      Five
c.       Thirty six
d.      Thirty two
e.       Twenty two

10.  What does Jatim Park offer?
a.       A place at Jl. Kertika no 2 East Java
b.      A sports center for family and students
c.       A place for recreation and a study center
d.      it is a place which is only 2,5 kilometers from Batu
e.       22 hectares land used for used for Kiai Hasan’s house

11.  What is the main idea of the second para-graph?
a.       There are a lot facilities in Jatim Park
b.      Gallery Nusantara area located next to the gate
c.       East Java’s temple is displayed in minia-ture size
d.      The Sumberawan Statue is a tourist ob-ject in Jatim Park
e.       Another facilities that can be enjoyed by the visitors is Agro park

12.   “The recreation area sites offer precious tour” (Paragraph 3). The underline word is closest in meaning to . . . .
a.         important
b.        valuable
c.         urgent
d.        cheap
e.         good

The following text is for questions 13 – 16.
Stonehenge
            The Stonehenge is a prehistoric monument located in Wiltshere, England. Various stones in the Stonehenge are fallen or missing, making the original plan difficult to understand.
            The first major construction at Stonehenge was a circular dicth, with an internal bank and a smaller external bank. Archaeologist believe that it was built arround 3000 B.C. There were two original entrances to the enclosure-a wide one to the north-east and a smaller one on the southern side. The stones of the central cluster, are brought to the site about 2500 B.C, are of two types-the larger sarsens and the smaller bluestones. The sarsens were erected to two concentric arrangements
            The inner one is horseshoe of five trilithones (two vertical stones capped by a horizontal lintel). Of these, three complete trilithones still stand (one fell in 1797 and was renovated in 1958), and two are partly fallen. Near the center is the Altar Stone, which is mostly buried beneath the fallen stone of the talllest trilithon.

13.  The first major construction at Stonehenge was a circular ditch, with an internal bank and a smaller external bank. (part 2).
The sentence above is a part of descriptive text called . . . .
a.       tittle
b.      event
c.       text body
d.      description
e.       identification

14.  The purpose of text about Stonehenge is . . . .
a.       to retell the history of Stonehenge.
b.      to persuade the readers to visit Stonehenge.
c.       to retell about Stonehenge renovation in 1958.
d.      to describe about the construction of Stonehenge.
e.       to explain about the archaeologists’ discoveries at the Stonehenge site.

15.  The sarsens were erected to two concentric arrangements. (Paragraph 2). The underlined word is similiar in meaning to . . . .
a.       shaped
b.      lowered
c.       horizontal
d.      connected
e.       constructed

16.  There were two original entrances to the enclosure-a wide one to the north-east and a smaller one on the southern side. (paragraph 2). The underlined phrase is a noun phrase containing the adjective that describes . . . .
a.       determiner and quantity
b.      determiner and opinion
c.       quantity and opinion
d.      size and colour
e.       size and shape

For questions number 17-20, Study the following sentences and identify the noun phrase.

17.  Imagine yourself to be in the jungle and meet these special animals in their original
              1                                   2                          3                       4                     5             habitat.
6                                                                                                         
The noun phrase is on number . . . .
a.       1
b.      2
c.       3
d.      4
e.       5

18.  The gigantic trees in the forest indicate that the forest is well preserved.
1                         2               3                 4                  5
The noun phrase is on number . . . .
a.       1
b.      2
c.       3
d.      4
e.       5

19.  Arrange the jumbled words below based on the order of the adjectives.
younglittlebeautifulagirl
     1          2             3         4     5
a.         4 – 2 – 3 – 1 – 5
b.        4 – 3 – 1 – 5 – 2
c.         4 – 1 – 3 – 2 – 5
d.        4 – 5 – 1 – 3 – 2
e.         4 – 3 – 2 – 1 – 5





20.  Arrange the jumbled words below based on the order of the adjectives.
Golden an unique monkey
    1             2      3                4
a.       2 – 1 – 3 – 4
b.      2 – 3 – 1 – 4
c.       2 – 4 – 3 – 1
d.      2 – 3 – 4 – 1
e.       4 – 2 – 1 – 3

B.       Read the text and answer the following question based on the text (1-5).
Tanjung Puting National Park

One of the internationally famous ecotourism destinations in Indonesia is Tanjung Puting National Park in the southwest of Central Kalimantan peninsula. Tanjung Puting National Park offers impressive experience to its visitors. This is called a park, but unlike any park that you have seen in your city, this is a jungle! It is a real jungle, which is home to the most incredible animals in the world: orang utans and proboscis monkeys! The male proboscis monkeys are interesting because they have enormous snout. So, imagine yourself to be in the jungle and meet these special animals in their original habitat. What will you do when you meet them?

To see orang utans we should go to Camp Leakey. Camp Leaky is located in the heart of Tanjung Puting National Park. This is a rehabilitation place for ex-captive orang utans and also a preservation site. This camp was established by Birute Galdikas, an important scientist who has studied orang utans since 1971.

To reach the place, we should take a boat down Sekonyer river. The boat is popularly called perahu klotok which is a boathouse that can accommodate four people. The trip by the boat to Camp Leaky takes three days and two nights.

The traveling in the boat offers another unforgettable experience. You sleep, cook, and eat in that klotok, night and day during your journey into the jungle. In daylight, on your way to Camp Leaky, you can see trees filled with proboscis monkeys. At night, you can enjoy the clear sky and the amazingly bright stars as the only lights for the night.


1.      What is the kind of the text above? Give the reason to support your answer by using your own words.
2.      As one of ecotourism destinations, what does Tanjung Puting National Park offer to tourists?
3.      Identify the structure of the text above. Which one is the identification and which are the descriptions?
4.      Mention all noun phrases that you can find in the text above.
5.      How interested are you in visiting Tanjung Puting National Park? What makes you interested (or not interested) in the park.

Key Answers

A.    Multiple Choices
1.      B                        11. A
2.      D            12. B
3.      A            13. D
4.      B                        14. D
5.      C                        15. E
6.      D            16. C
7.      B/C        17. D
8.      B                        18. A
9.      C                        19. E
10.  C                        20. B

B.       Essay
1.      The kind of the text above is descriptive text as it describes about Tanjung Puting National Park in details. I   t’s started from the indentification of Tanjung Puting National Park which is a park that offers many animals to be seen like monkey and orang utans. That’s why, it is a park but it’s not like a park. It’s like a jungle. In the description it is explained how we can see Orang Utans. We have to go to the camp leakey. To arrive there, we can ride boat named perahu klotok. We can get a great experience during our journey to the camp leakey.
2.      Tanjung Puting National Park offers natural view to the tourist. It comes form the amazing animals we can see there and also the beauty of the jungle. We can also get a great experience by taking Perahu Klotok to reach to the Camp leakey. During the journey, we can eat, cook and sleep in the boat, we can also see the Probosics monkey in the jungle we passed by. By the time we reach camp Leakey we will see Orang Utan.
3.      The identification is the first paragraph
Ø  Tanjung Puting National Park is a park where we see Orang Utans and Probosics monkey.
The description are in the paragraph 2,3 and 4
Ø  Paragraph 2 describes about camp leakey, a place where we can see Orang Utan.
Ø  Paragraph 3 describes about how to reach camp leakey, we have to take a bout and we will have a journey for three days and two nights.
Ø  Paragraph 4 describes about a great journey to the camp leakey by using Perahu Klotok. We not only can sleep, cook and eat but also see the Probosics monkey during our journey, we can see beutiful view at night as well.
4.      Noun Pharses found in the text :
·         famous ecotourism destination
·         tanjung Puting  National Park
·         impressive experience
·         a jungle
·         incredible animals
·         male probosics monkey
·         enermous snout
·         their original habitat
·         there special animal
·         a rehabilitation place
·         a preservation site
·         an important scientist
·         unforgettable experience
·         the clear sky
5.      It depends on the students opinion. All opinion will be correct as long as they give logical reason.
Share:

0 comments:

Post a Comment

Sample Text

Copyright © All About Teaching English | Powered by White Hat Designed by Wahyu AL